Gerginliği Azaltıcı Rahatlama Teknikleri

Gerginliği Azaltıcı Rahatlama Teknikleri

Gerginliği Azaltıcı Rahatlama Teknikleri

Hoşumuza gitmeyen bir durumla karşılaştığımızda ya da çocukluktan kalma komplekslerimizin üzerinde gidildiğinde; Kontrol edilemeyen bir öfke patlaması yaşayabilir ya da sonucu karşı tarafa zarar verme üzerine gelişen bir gerginlik oluşabilir. Zihnimizde yer alan tüm olumsuz düşünceler, gerginliğin dozunu ve buna bağlı olarak verdiğimiz tepkileri artırır. Zihnimizde tüm bunlar gerçekleşirken, bedenimizde de bir takım biyolojik değişiklikler meydana gelmektedir. Vücudumuz, kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlamak için kendiliğinden önlemler almaya çalışır. Daha hızlı nefes alıp vermeye başlanır, kalbimiz daha hızlı artar, rengimizde değişiklikler meydana gelir ve vücudumuzun çeşitli yerlerinde fiziksel gerginlik duygusunu da yaşayabiliriz. Bunlar yaşanırken, bedenimiz bize ait değilmiş gibi; Onu kontrol etmekte büyük güçlük çekeriz. Gerginliği azaltıcı rahatlama teknikleri sayesinde, en gergin olduğumuz zamanlarda bile bedenimizin kontrolünü elimizde tutabiliriz.

Aksi takdirde zihnen gerilen biri, bedenen de gerilmeye başlar ve yüksek adrenalin nedeniyle zihin kendisini, sahibinden komut almaya kapatır. Buna bağlı olarak kontrolsüz bedensel tepkiler ortaya çıkar ve hararetli kavgalarda yaşanan ölümlerin çoğu da buna bağlı olarak gelişmektedir. Bedensel ve düşünsel rahatlama teknikleri, stresli durumlar karşısında bu tepkilerin azalmasına yardımcı olarak daha sağlıklı ilişkiler kurulmasına ön ayak sağlayabilmektedir.

Bedensel Rahatlama

Zihinsel daralma sonucu bedeninizin kontrolünü kaybetmemeniz için, ilk izlemeniz gereken yöntem; Oldukça basit olan bedensel rahatlama teknikleri uygulamaktır.

 • Nefesinizi kontrol etmeye çalışın. Hızlı alınan nefes, vücuttaki karbondioksit dengesini bozacaktır. Buna bağlı olarak kontrolünüzü kaybetmeniz ve mantığın tamamen dışında kalmanız mümkündür. Hızlı nefes almayı durdurarak, durumu kontrol altında tutabilirsiniz.
 • Nefesinizi kontrol etmek için eğer uygun şartları edinemiyor iseniz; Sakin bir yer bulup yalnız kalarak orada oturabilirsiniz. Gözünüzü kapattıktan sonra, zihninizin içinde ”Sakin ol.” kelimesini sık sık tekrar edebilirsiniz.
 • Nefesinizi ağır bir şekilde (Uzun ve derin şekilde) karından almalı ve ağızdan vermelisiniz.
 • Bu nefes egzersizini yaparken, nefesiniz dışında başka hiçbir şeye odaklanmayın. Zihninizi boşaltın ve sadece nefesinizin sesiyle baş başa kalın.
 • Bedeninizin aşırı yüklü ve gergin olduğunu hissettiğinizde, yürümek bunu tamamen normal haline getirmek için yeterli olabilir.

Düşünsel Rahatlama

Fiziksel olarak rahatladıktan sonra, bunun kalıcı olması ve yeniden bedeninizin kontrolünü kaybetmemeniz için zihninizde durumu tamamen barışık şekilde kontrol altına almanız gerekmektedir. Buna da düşünsel rahatlama adı verilir.

 • Sessiz ve yalnız bir ortamda gözlerinizi kapatıp, kendinizi güvende, huzurlu ve rahat hissettiğiniz bir yerde hayal edin.
 • Hayal kurarken, bir süre hayal dünyanızda dolaşın ve orada bulunan tüm nesnelerin inceleyin. Çünkü bunlar sizi en çok rahatlatacak şeylerin bilinç altı yansıması olarak karşınıza çıkacaktır. Eğer isterseniz, hayalinizden bir nesneyi yanınıza aldığınızı da düşünebilirsiniz. Bu, size güvende olduğunuzu anımsatacaktır.
 • Hayalinizden sakin ve yavaş adımlarla uzaklaşarak, geçek dünyaya geri dönün. Ve bu hayal dünyasını tüm detaylarıyla sık sık daha zengin hale getirmeye devam edin. Böylece her gerildiğinizde veya öfkelendiğinizde, oraya yeni bir yolculuk düzenleyebilirsiniz.

Kızgınlığı Anlamak ve Kontrol Etmek

En kısa süren duyguların ya da tepkilerin başında öfke ve kızgınlık gelmektedir. Buna rağmen bu iki duygu, ortaya geri dönüşü olmayan sonuçlar çıkmasına neden olabilir. Bir anlık öfke ile başka birinin ya da kendinizin canına kast etme girişiminde bulunabilirsiniz. Her insan, bu kontrolsüzlük durumuna oldukça müsaittir. Bu yüzden kızgınlığı anlamak ve kontrol etmek, doğanızda bulunması gereken önemli bir nimettir.

Aile içerisinde sık sık kızgınlık yaşanması, aile bireylerinde doğal davranışın önüne geçecektir. Buna bağlı olarak aile ilişkileri kalıcı olarak zarar görebilir. Örneğin eşinizin ya da çocuğunuzun hatalarına aşırı tepki göstermeniz durumunda, bir süre sonra eşinizin ya da çocuğunuzun çok sık yalan söylediğini fark edebilirsiniz. Ve bu anlaşmazlık durumu, ortaya başka yeni sorunları da kesin olarak doğuracaktır.

Fakat asıl önem gösterilmesi nokta şudur; Kızgınlıkla verdiğiniz aşırı tepkiler başkalarına zarar verebilirken, kızgınlığınızı bilinçsizce bastırmanız ya da bunu gizlemeye çalışmanız içinizde ciddi travmalara sebep olabilir. Kızgınlık giderek büyür ve ileride daha şiddetli bir tepki vermenize de neden olabilir. Ayrıca uzun süre birine ya da bir şeye kızgın kalmak, vücudunuzda sağlıksız değişimler yaşanmasına neden olabilir. Deri altı iltihapları, sivilceler, saç kıran ya da saç dökülmesi gibi sorunlar, stres ve gerginliğe bağlı olarak gelişmektedir. Ayrıca uzun süre stres altına kalmak, bağışıklık sistemine büyük ölçüde zarar verecektir.

Öncelikle şunu anlamanız çok önemlidir; Kızgınlık duygusunun altında hayal kırıklığı, utanma, korku ve tehdit duyguları yer almaktadır. Kızgın olan pek çok kişi, bu maddeleri göz ardı etmeyi ve bunlarla yüzleşmemeyi tercih eder.

Kızgınlık Bir Tavır Mı?

Evet kızgınlık kesinlikle bir tavırdır. Bu nedenle doğal olduğu da söylenebilir. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; Babanızın, sizi işe yaramaz biri olarak görmesinden korkuyor olabilirsiniz. Bu korku sizi zaman içinde kızgın ve stresli hale getirebilir. Buna bağlı olarak babanızdan nefret etme dürtüsünün gelişmesi mümkün olabilir. Ancak acı veren bir duygudan uzaklaşmak için, kızgınlık tavrını sergilemek hiçbir sorununuzu çözmeyecektir.

2 thoughts on “Gerginliği Azaltıcı Rahatlama Teknikleri”

 1. Özgür dedi ki:

  Yazılanları okuduğumda sinirlenmelerimin yüzde sekseninin gereksiz olduğunu hissettim

  1. Mutlu Aile dedi ki:

   Siz mutluysanız, biz de mutluyuz! =)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares