Ergenlik Döneminde Aile İle İletişim

Ergenlik Döneminde Aile İle İletişim

Ergenlik Döneminde Aile İle İletişim

Ergenlik dönemi; Bu çağı yaşayan çocuğun fiziksel görünümünde büyük değişikliğe sebep olduğu gibi, ayrıca duygusal geçişleri üzerinde de büyük etkiye sahiptir. Zihinsel kapasite artar, sosyal farkındalık ve birey olma duygusu edinilir. Ancak hayatın diğer dönemlerinde olduğunun aksine tüm bu değişimler, bu dönemde takip edilemeyecek kadar hızlı gerçekleşmektedir. Bu nedenle ergenlik döneminde aile ile iletişim zor olduğu kadar da önemlidir.

Cinsel kimlik ve yönelimin kabullenilmesi, anne ve babaya olan bağımlılıktan kurtulma, toplumda sahip olunan yerin araştırılması ve bir mesleğe yönelinmesi, ergenlik döneminde gerçekleşmektedir. Ergenlik için net bir yaş sınırı koymak mümkün değildir. Saçma sapan rakamlar ile karmaşık bir geçiş döneminin ne kadar sürdüğünü net olarak söylemek doğru değildir. Pek çok aile çocuğuna ”Aynı ergenlik dönemini ben de yaşadım!” şeklinde yakarışta bulunuyor olsa bile, neredeyse hiçbir anne yaşadığı ergenlik dönemindeki duygu geçişlerini hatırlayamaz. Yani ergenlik döneminde bir çocukla empati kurmak kolay değildir. Ancak anlayışlı ve pozitif olmak mümkündür.

Ergenlik Dönemindeki Çocuğu Ciddiye Almama Sorunu

Ergenlik dönemindeki çocuk, potansiyelde bir yetişkinin sahip olduğu tüm problem çözebilme niteliklerine sahiptir. Ancak ergenlik dönemi, duygusal geçişlerin yoğun yaşandığı ve çocuğun kendisini tanıması ya da dünyayı tanıması aşamasında yorgunluk yaşaması nedeniyle savunma pozisyonunda geçen bir dönemdir. Pek çok aile, ergenlik dönemindeki çocuğun kendisini ifade etmesine izin vermez. Zaten savunma durumunda olan çocuk, bunu bir saldırı olarak algılayabilir ve ailesinden uzaklaşması da mümkündür.

Ciddiye alınmama sorunu ile karşılaşan ergenler, dışarıda kendisini ciddiye alan insanların olduğu toplulukları aramaya başlayabilir. Bu da çocuğun ailesine olan güvenini zaman içinde tamamen yitirmesine sebep olacaktır. Ergenlik döneminde edinilen en önemli kazanım, çocuğun birey olma duygusudur. Çocuğun birey olma duygusuna zarar verebilecek davranışlar sergilenmesi, en büyük iletişim sorunlarının başında gelmektedir.

Ergenlik Döneminde Ebeveyn Çatışmaları

Aile ve ergen ilişkisinde, çoğu zaman görevini kötüye kullanan kişi anne ve babadır. Aile, çocuğa iyi örnek olan kişi olmak yerine, çocuğun çatışma yaşadığı kişi haline gelir. Ergenlik dönemindeki çocuğun en büyük ihtiyacı, kabul gördüğü bir sosyal çevredir. Ergenin sosyal çevre ihtiyacı, aile tarafından karşılanamaz. Bu nedenle ailenin, ergene arkadaş çevresi ile geçirdiği vakit konusunda gereğinden fazla müdahale etmesi büyük bir yanlıştır.

Pek çok aile, çocuğunu eve kapattıktan sonra ”Çocuğum sürekli evde oturuyor, ders çalışıyor.” gibi övgü dolu cümleler kurmaktadır. Bunun övülecek hiçbir yanı olmadığı gibi, çocuğu berbat bir durum içerisine sokabilir. Ergenliği bu şekilde geçen çocuklar ruhsal, bilişsel ve duygusal olarak gelişimlerini tamamlayamazlar. Ergenlik döneminde bir çocuğun sürekli ders çalışmasını ve evde durmasını isterseniz, çocuğunuz tıp fakültesi kazansa bile başarılı bir doktorluk kariyeri yürütemez. Çünkü hangi meslek dalı olursa olsun, sosyal ilişki kurabiliyor olmak o konuda ilerlemeyi tetikleyen en önemli ihtiyaçtır. Ayrıca çocuğun kendi etik değerlerini bu dönemde kazanabiliyor olması da, onu sağlam karakter sahibi bir birey haline getirir. Ergenlik döneminde aile ile iletişim, çocuğun birey olduğu düşünülerek kurulmalıdır.

Ergenlik Dönemindeki Çocuklara Karşı Nasıl Olunmalı?

  • Çocuğunuza, onu sevdiğinizi çekinmeden söyleyin. Ve ayrıca onu sevdiğinizi gösterebildiğiniz anlar yaratın.
  • Çocuğun kendini evde güvende hissetmesini sağlayın. Çocuğun yanında kavga etmeyin ya da çocuğa şiddet göstermeyin.
  • Eğer birden fazla çocuğunuz varsa, onları birbirleri ile yarıştırmayın. Tam aksine, birbirlerine karşı sonsuz paylaşımcı olmalarını sağlayın.
  • Çocuğunuzu olumsuz yönde eleştirirken, mümkün olduğunca olumlu sözcükler kullanmaya özen gösterin. Aksi halde çocuğunuz bunu bir saldırı olarak algılayabilir. Eleştirileri olumlu yönde karşılayabilen çocukların arkadaşlık ve aile ilişkileri daha uzun sürmekte ve daha sağlam olabilmektedir.
  • Çocuğunuz bir sorun yaşadığında, ona çözüm yolu sunmayın. Çözümü çocuğunuzun bulması için ona rehberlik edecek kadar yardımcı olun.
  • Arkadaş edinme ve edinilen arkadaşlarla geçinme konusunda çocuğunuza örnek olun. Kendi arkadaşlarınızı da olduğu gibi kabul edin ve onları çocuğunuzun yanında eleştiri yağmuruna tutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares